( Nielen )
„Týždeň zdravia na Hradnej”

Fotogaléria
Zdravá výživa - často opakované slovo. Nie každý by vedel povedať, čo pod tým vlastne rozumie a mnoho ľudí význam zdravej výživy podceňuje. Nie každý si uvedomuje, ako kvalita stravy ovplyvňuje celý život človeka.
Na našej škole sa ochrane zdravia venujeme počas celého školského roka rôznymi spôsobmi a formami . Patria medzi ne prednášky, besedy alebo rozhovory s odborníkmi v danej oblasti. Na hodinách prvouky a prírodovedy zasa poukazujeme na dôležitosť konzumácie ovocia a zeleniny, potreby pohybu na čerstvom vzduchu.
16. október si každoročne pripomíname ako Deň zdravej výživy. Tento školský rok sme zdravý životný štýl predstavili a nazvali ho:„ Týždeň zdravia na Hradnej.”
V pondelok 15. 10. sme vyhlásili „ Zeleninový deň.” V školskej jedálni p. kuchárky pripravili 3 druhy nátierok a deti si ich spestrili čerstvou zeleninou a zeleninovými šalátmi, ktoré si pripravili spolu s triednymi učiteľkami.
V utorok 16.10. sa žiaci tešili na „ Mliečny deň, ” kedy bola ochutnávka jogurtov a mliečnych nápojov.
V stredu sme sa zamerali na pitný režim a v školskej jedálni ponúkali žiakom ovocné a bylinkové čaje.
Vo štvrtok prišli na rad chutné a zdravé cereálne tyčinky a organizovaný pohyb formou rôznych športových súťaží medzi triedami.
Piatok sme ukončili „ Ovocným dňom. ” V tento deň si žiaci s triednymi učiteľkami pripravovali rôzne ovocné šaláty. Šťavnaté a osviežujúce jablká, hrušky, slivky, zdravé vlašské orechy, hrozno – všetko svieže produkty našej matky Zeme – sa menili na hory lákajúcich ovocných šalátov. Oku lahodiace prestieranie povzbudilo nielen chuťové kanáliky, ale nenásilne podporilo i etické cítenie a zmysel pre krásu.
Myslíme si, že náš zámer splnil očakávanie, ktoré sme doňho vkladali. Mnohí žiaci totiž ochutnalo aj také druhy ovocia, zeleniny a vypili rôzne bylinkové čaje, ktoré im predtým „nevoňali.“ V kolektíve však chutí viac a spoločná príprava pridala všetkému na dôležitosti a zaujímavosti.
Tento týždeň sme ukončili súťažou o najkrajší plagát. Zapojilo sa do nej mnoho detí a výstavka je inštalovaná na chodbe školy, ktorú si môže prísť každý pozrieť. Najkrajšie práce boli ocenené diplomom.
Našim žiakom sa táto akcia určite páčila, o čom nás presviedčali otázky: „ Ešte bude niekedy takýto týždeň? ”
A teraz je už len na vás, rodičoch, aby vaše deti mali takýchto týždňov v roku čo najviac, pretože strava je základným faktorom podmieňujúcim zdravie. Pokiaľ máme vyváženú stravu, dostatok pohybu na čerstvom vzduchu, výdatný, zdravý spánok, obnovujú sa nám duševné a telesné sily. Zmena životného štýlu, najmä obmedzenie aktívneho pohybu, pokles odporúčaných dávok vitamínov a výživových látok spôsobuje, že sa zvyšuje detská obezita. Je to na zamyslenie, a preto rozhodnutie, čo zabalíme svojim deťom na desiatu, pokladajme za veľmi dôležité.

Dana Hrabovszká, učiteľka