Spolupráca našej školy s knižnicou Antona Bernoláka
V Nových Zámkoch

Kniha je prostriedkom k tomu, aby sa žiaci niečo nové dozvedeli, zaujímavé objavili, získali z kníh nové informácie a obohatili si svoje vedomosti. Je to hlavný dôvod spolupráce našej školy s knižnicou Antona Bernoláka - s oddelením literatúry pre deti a mládež. Učiteľky 1. stupňa ZŠ motivujú žiakov k čítaniu a pomáhajú deťom osvojovať si základy techniky čítania.
Naším cieľom je, aby sa deti čítaniu nevyhýbali, mali z neho radosť a trávili voľné chvíle pri čítaní. K naplneniu tohto cieľa využívame spoluprácu s knihovníčkami, ktoré pripravujú pre žiakov zaujímavé besedy, výstavy, rozprávkové dopoludnia, zábavné literárne hry a súťaže, zoznamujú deti s rozličnými druhmi literatúry. Na spoločné stretnutia sa žiaci veľmi tešia. Objavujú tajomstvá kníh, pracujú s encyklopédiami, slovníkmi, učia sa správne zaobchádzať s knihami, prezentujú vlastnú tvorbu, oboznamujú sa so životom a literárnou tvorbou spisovateľov pre deti a mládež, besedujú o spoločne prečítanej mimočítankovej literatúre, zúčastňujú sa stretnutí so spisovateľmi, dozvedajú sa o vzniku a vývoji kníh.
Hudobný úsek ponúka prednášky, gramokoncerty, minikvízy, ukážky hudobných nahrávok, počúvanie hudby a zaujímavé informácie o hudobných skladateľoch. O pripravovaných akciách knižnice sa dozvedáme každý mesiac prostredníctvom propagačných letákov zasielaných na ZŠ.
Mnoho našich žiakov je zapísaných za stálych čitateľov knižnice. Pravidelne si vypožičiavajú knižky a časopisy na domov. V hudobnom oddelení počúvajú nahrávky z CD a LP.

HEVI klub

Občianske združenie Fanfáry začalo v roku 2000 za podpory grantu z fondu Hodina deťom z Nadácie pre deti Slovenska realizovať projekt Cesta ku knihe, ktorý spočíva v zakladaní a koordinovaní HEVI klubov a osvetovej činnosti.
Cieľom HEVI klubu je vrátiť deti „počítačového veku“ k aktívnemu čítaniu a ukázať im bohatstvo, ktoré im kniha ponúka do každodenného života. Činnosť klubov je zameraná na komplexný rozvoj osobnosti, na rozvoj emocionálnej úrovne detí a ich nasmerovanie k aktívnemu , naplnenému životu.
HEVI klub v Nových Zámkoch pri Okresnej knižnici Antona Bernoláka pracuje od roku 2002 pod vedením animátorky – knihovníčky Marty Hamarovej. Stretávajú sa pravidelne každý utorok v klubovej zasadačke OK. Pracujú podľa vopred vypracovaného plánu, ktorý má zaujímavú náplň. Program jednotlivých stretnutí sa odvíja od spoločného čítania, ktoré sa stáva impulzom na diskusie, hry, ale aj vlastné tvorivé aktivity, ako sú ilustrované dielne, tvorba klubových pesničiek, vlastná literárna tvorba a pod. Klubové stretnutia podnecujú záujem detí o prostredie v ktorom žijú, o vlastnú kultúru a históriu Slovenska.
Členmi HEVI klubu sú aj naši žiaci štvrtých ročníkov ZŠ. Kluby majú svoje symboly, vlastný erb, členovia dostávajú preukazy a môžu absolvovať súťaž o titul majstra HEVIARDA, v rámci ktorej získavajú ocenenia a symboly, ktoré ich majú povzbudzovať k práci v klube.