Ôsmaci v Banskej Štiavnici

Žiaci vždy uvítajú učenie v prírode či pri mohyle významného literáta. Takým sa stal aj 16. október 2003, keď sa naši ôsmaci pod vedením Dr. Boženy Spišiakovej a Mgr. Alžbety Horváthovej zúčastnili poznávacej exkurzie do Banskej Štiavnice a jej okolia. Prvou zastávkou bolo Banské múzeum. Ani ľahký jesenný dáždik ich neodradil od zaujímavej prehliadky skutočných baní. Až v hĺbke 100 m sa uvedomili namáhavú, ale záslužnú prácu slovenských baníkov. Dnes už vedia, ako vyzerá taká pravá šachta či rôzne banícke mechanizmy.
Štiavnica je známa viacerými cintorínmi, na ktorých odpočívajú známe kultúrne osobnosti. Jednou z nich bol aj štiavnický rodák, spisovateľ Jozef Horák a Mária Pišlová. Vďaka nej Sládkovič zvečnil svoje city k nej a k Slovensku v básnickej skladbe Marína. Pozoruhodné bolo i Mineralogické múzeum, ktoré je naším jedinečným skvostom. Mnohí z nás si obohatili zbierku o dostupné minerály. Prehliadkou kaštieľa vo Svätom Antone sme ukončili poučnú exkurziu.