Otvorená hodina z matematiky v rámci metodického dňa pre učiteľov matematiky 2.stupňa ZŠ okresu Nové Zámky

Okresný metodický deň pre učiteľov matematiky, spojený s otvorenou hodinou, sa konal 4. novembra 2003 na našej škole. Zúčastnilo sa na ňom 30 pozvaných hostí z celého okresu. Cieľom tohto metodického dňa bolo poukázať hlavne začínajúcim učiteľom nové formy, metódy a zásady vo vyučovaní matematiky .
Otvorenú hodinu odučila pani učiteľka Erika Kováčová v 6.b triede. Zvolila si tému v skutku problematickú – sčitovanie a odčitovanie celých čísel. Zamerala sa na vysvetlenie pojmov a postupov z mnohých modelových pohľadov, ako napr. vozíme sa výťahom , bankárske počty, pohyb na časovej osi, nadmorská výška atď. Využila medzipredmetové vzťahy na to, aby skonkretizovala danú problematiku. Veľký dôraz kládla aj na spätnú väzbu, kde preferovala didaktické hry. Na vyučovacej hodine vystriedala rôzne zásady a metódy, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou kvalitnej pedagogickej práce. Žiaci boli veľmi spontánni, tvoriví a pôsobili dojmom spokojnosti zo získaných poznatkov.
Po hodine nasledoval rozbor hodiny a diskusia. Účastníci pozitívne hodnotili nové modelové vysvetlenia danej problematiky. Vyzdvihovali spokojnú nestresovú atmosféru v triede a radosť žiakov z tvorivého poznávania.
Na záver živej diskusie je možné skonštatovať zhodu názoru, že otvorená hodina bola pozitívnym prínosom pre učiteľov a získané informácie im pomôžu zefektívniť vyučovanie v predmete matematika.

Mgr. Erika Kováčová

december 2003