Privítali sme rodičov a škôlkarov na vyučovaní v 1. triede

Výnimočný deň pre žiakov 1. A triedy zo ZŠ na Hradnej ulici v Nových Zámkoch sa niesol v znamení radostného očakávania rodičov a ďalších hostí – budúcich prváčikov s mamičkami. Milá jarná výzdoba, stoličky i relaxačný koberček akoby ožili a chceli sa tiež ukázať v bloku integrovaného tematického vyučovania – v skratke ITV. Čo je to za zázrak ? Mnohí rodičia o ňom počuli, no možno nevedeli presne, čo sa za ním ukrýva. Je to model vzdelávania, ktorý je nazvaný Vzdelávanie pre 21. storočie. A my v ňom žijeme spolu s našimi deťmi.
Pani učiteľka Mgr. Nora Gyürüsiová uplatnila tento model na otvorenej hodine pre rodičov súčasných i budúcich prváčikov. A tak sa mohli na vlastné oči presvedči, aké sú deti šikovné, samostatné, tvorivé. Vysoké majstrovstvo pani učiteľky, ktorá viedla deti hravou a nevtieravou formou, bolo evidentné a prirodzené. A žiaci – prváci sa už nevedeli dočkať, kedy rodičom predvedú svoje vedomosti. Sediac v kruhu na koberci začali úprimnými želaniami svojim spolužiakom:
„Prajem ti pekný deň a veľa trpezlivosti..., aby si mal/a/ dobrú náladu..., aby si nevyrušoval... „
Takéto a podobné priania odovzdávali jeden druhému, niekedy pridali i pohladenie a úsmev.
Kruh vyjadruje rovnocennosť vzťahov, nemá začiatok ani koniec a deti v ňom sa už naučili vypočuť sa navzájom, neskákať si do reči, tolerovať prípadné zamyslenie, trpezlivo vyčkať na poradie. A všetko je to na pohľad prirodzené, ľahučké. Ale skutočne len na pohľad. V pozadí treba vidieť hodiny nekonečnej každodennej práce pani učiteľky, jej láskavý prístup k deťom, fantáziu a hravosť foriem, ktoré používa a vždy prítomný úsmev. Rodičia od samého začiatku postrehli : Táto pani učiteľka učí srdcom !
Jednotiacou témou vyučovacieho bloku bola jar v lese. Z nej sa odvíjali súvislosti v podtémach, ktoré do seba zapadali ako ozubené kolieska –- všetko súviselo so všetkým. Rozprávanie o živote zvierat v lese, ich správne pomenovanie, starostlivosť o mláďatká, pojmy zo živočíšnej ríše a zároveň pravopis a výslovnosť mäkkých slabík v slovách medvede, ďatle, výtvarné termíny ako napr. koláž či tvorenie vlastných pravidiel ochrany prírody –- deťom to išlo ako po masle. Ústredná téma dávala zároveň možnosť spoznávania vzťahov medzi zvieratami i porovnávanie s tými ľudskými. Každé dieťa si prišlo na svoje. Veď si mohlo samo vyberať a triediť úlohy, ktoré zodpovedali jeho schopnostiam a vedomostiam, prípadne sa poradiť s priateľom. A to je tá nová, nestresová a vysoko aktívna forma učenia sa.
Pieseň Išla sova na tanec a spoločná umelecká koláž tvorili záver ukážky ITV. Šťastné a usmiate tváričky detí s nefalšovaným zaujatím prezentovali svoju predstavu o nádhernom lese plnom zvierat, stromov, kvietkov a kríkov, kde sú mláďatá v bezpečí starostlivej ochrany obetavých matiek a ľudia ich svojím správaním neohrozujú, ale práve naopak, pomáhajú im dotvárať ich prirodzené prostredie.
Prítomní rodičia boli dojatí a ohromení. S úctou a uznaním sa poďakovali pani učiteľke, ktorá im dala nahliadnuť do časti svojho tvorivého pedagogického umenia a zároveň sa ubezpečili, že ich deti sú v tých najpovolanejších rukách. Tie im pomáhajú dláždiť cestičku vedomostí i pravidiel spolužitia, veď tieto budú potrebovať nielen v škole, ale aj v ďalšom živote.

Mgr. Darina Knihárová
riaditeľka školy