Základná škola, Hradná 22, Nové Zámky

Putovali sme za poznaním

Už tradične na jeseň organizujeme na našej škole poznávacie exkurzie. Piataci a šiestaci tento rok zamierili do tekovského regiónu. V Zlatých Moravciach si so záujmom prezreli exponáty Tekovského múzea. Obdivovali vykopávky z praveku, rôzne úžitkové predmety a zbrane, no najviac ich očarila skrinka zo zájazdného hostinca. Z obrovskej kovovej platne zaznela prekvapivá melódia. Poslednou expozíciou bola pamätná izba Janka Kráľa, ktorý v Zlatých Moravciach prežil posledné roky svojho života. Ďalšou zastávkou boli Topolčianky. Návšteva kaštieľa bola veľkým zážitkom.
Nie náhodou bol letným sídlom československých prezidentov a dnes je v časti kaštieľa hotel , kde sa radi ubytujú najmä zahraniční turisti. Neďaleko kaštieľa je Národný žrebčín, na návštevu ktorého sa žiaci tešili asi najviac. Prezreli si jednotlivé plemená koňov, ale aj spôsob, akým sa treba o ne starať, ako ich cvičiť, ako sa dajú osedlať. Všetkých prekvapila obrovská hala, v ktorej práve upravovali terén na cvičenie na koňochbez sedla, tzv. voltíž.
Krásny deň, množstvo nových poznatkov a nezabudnuteľné zážitky sa vryjú do pamäti všetkých žiakov, ktorí sa exkurzie zúčastnili.

Mgr. Gizela Szapuová