Základná škola, Hradná 22 Nové Zámky

Po dlhých dvoch mesiacoch príjemného leňošenia sa tak, ako už mnohokrát, začal nový školský rok. Pre nás jubilejný. Veď budeme oslavovať 40. výročie našej existencie. Koľko detských osudov, spomienok, radostí i žiaľov je tu ukrytých! Škola - to nie je iba budova, steny, múry. Škola, to je život sám.
V tomto školskom roku sme sa veľmi snažili prekvapiť našich žiakov, ale i rodičov niečím novým, moderným, no i pekným a estetickým - len tak, pre radosť a potešenie dospelých i detí. A pevne verím, že sa nám to i podarilo. 4. september 2006. Cez široko roztvorenú hlavnú bránu prúdia dnu skupinky sviatočne oblečených detí, ktoré si tu našli svoje miesto v uplynulých rokoch. A potom tí celkom najmladší - naši prváčikovia. Neustále sa opakujúci obrázok. Zmes neistoty, možno i strachu, zvedavosti , smelosti i odhodlania, otázok i vlastných odpovedí. Ako to len zvládnu? Prvý dojem po prekročení brány je skutočne jeden z tých najpozitívnejších. Pekne upravený zelený trávnik, záhon kvetov a neuveriteľne modrá veselo žblnkotajúca fontána. Ako vo filme. To je naše prekvapenie číslo 1.
A prvé záblesky fotoaparátov, ktoré zvečňujú okamihy krásy a radosti svedčia o tom, že sa vydarilo. Áno, je to súčasťou vízie našej školy - zvyšovať, upevňovať vedomosti žiakov, ale aj ich zmysel pre krásu, a estetičnosť prostredia.
Po vstupe do budovy čakali žiakov vkusne vyzdobené triedy, chodby a prváčikov i nové stoly a stoličky - naše prekvapenie číslo 2. Po privítaní riaditeľkou školy sa im venovali triedne učiteľky, ktoré spolu s pani kuchárkami sa im postarali o ďalšie prekvapenie. Pod bielymi slnečníkmi pri fontáne bolo pripravené malé občerstvenie pre deti i pre rodičov - dar už spomínaných pani učiteliek a kuchárok. Deti i rodičia boli prekvapení a potešení a zdržali sa možno i dlhšie, ako pôvodne plánovali.
Veľké prekvapenie čakalo i starších žiakov. V pavilóne B pribudla nová miestnosť výpočtovej techniky a multimediálna učebňa s jazykovým laboratóriom. Na tú sme obzvlášť hrdí, lebo sme ju montovali posledné dni pred začatím školského roka, keď už-už hrozilo, že dodávka sa omešká najmenej o dva týždne. Získali sme ju vďaka jednému z mnohých projektov. Pedagogickí pracovníci práve absolvujú kurz, v ktorom získajú praktické zručnosti s prácou v jazykovom laboratóriu. A opäť ďalšie zaujímavé hodiny môžu začať. Veríme, že sa zapáčia predovšetkým našim žiakom, ale i ďalším skupinám, ktoré tu budú pracovať v rámci rôznych projektov.
Veríme, že naša škola vo svojom jubilujúcom roku bude zdrojom pozitívnej energie, žriedlom vedomostí a harmónie.