Základná škola, Hradná 22, Nové Zámky

Zber papiera a gaštanov na Hradnej

Medzi významné druhotné suroviny patrí zberový papier, ktorý je možné opätovne spracovať. Zberový papier je vhodnou druhotnou surovinou na výrobu obalových a toaletných papierov, na výrobu kartónov a papiera, ktorý nevyžaduje vysokú kvalitu.

1 TONA STARÉHO PAPIERA NAHRADÍ 2,51 m3 DREVA
110TON PAPIERA UŠETRÍ JEDEN HEKTÁRSTOROČNÉHO LESA.

Preto sme aj tento školský rok už tradične začali septembrovým zberom.Plné kontajnery odpadového papiera. Noviny, časopisy, kartón. Zber papiera to nie je len snaha zarobiť pre školu čo najviac peňazí. Zber papiera je aj súťažou medzi triedami o víťazstvo v škole. Ale zber papiera - to je aj snaha vychovať deti k návyku vedieť užitočne recyklovať odpad.
Zber gaštanov, ktorý v našej škole v týchto dňoch prebieha, iste poslúži dobrej veci. Žiaci vedia, že pagaštan konský je liečivá rastlina. Plody, ktoré zbierajú zrelé, zdravé a bez šupiek pomáhajú pri zdravotných ťažkostiach, vo veľkej miere sa využívajú vo farmaceutickom priemysle a tiež ako krmivo pre zvieratá v ZOO. A tak sa deti snažia a usilovne napĺňajú vrecká gaštanmi. Niektoré, tie najkrajšie, však ostávajú v škole. Šikovné ruky z nich v školskom klube vyčaria rôzne postavičky, nábytok a iné pozoruhodné predmety. Fantázia pracuje na plné obrátky a poličky sa zapĺňajú zaujímavými exponátmi, ktorých návrhármi i tvorcami sú deti.

Viera Porubská